Celkový pohled, části města a ulice

Pohledy na celé město nebo jeho části a letecké pohledy města.

Části města a ulice

Pohled na blízké okolí nádraží

Lze vidět vlakovou vlečku i hřbitov, ale především změny v okolí gymnázia (například mlýn, nyní prodejna Albert nebo továrna Kohn a Mundus atd.)

Masarykova ulice

Prapůvodním názvem Žopská, přestože k Žopům nesměřuje. V roce 1926 byla přejmenována na třídu Masarykovu k poctě prezidenta Osvoboditele. V době nesvobody nesla název ulice Svobodného pána šlechtice von Neuratha podle říšského protektora v Čechách a na Moravě. Od roku 1955 nesla název Obránců míru. Od 90. let minulého století je opět pojmenována podle prezidenta Masaryka.

Sušilova ulice

Ulice vznikla v roce 1899 a do roku 1926 se nazývala Nová. Za protektorátu nesla název Klášterní podle budovy, v níž je dnes poliklinika.

Vilová čtvrť

Bezručova ulice nesla od svého vzniku až do roku 1946 název Vilová čtvrť podle kdysi půvabných vilek občanů zde bydlících. Dnešní ZUŠ byla dříve sirotčincem.

Sídliště Ludvíka Mucalíka

Poválečné sídliště vzniklé s rozmachem průmyslu v Holešově, nyní pojmenováno U Letiště.

Sídliště Novosady

Tato městská čtvrť, kdysi samostatná katastrální obec podobně jako Plačkov, se dříve nazývala „Novosáda”. Její západní část, přilehlá k Všetulím, nesla název Soukenická ulice. Podle záznamů z roku 1659 bydlelo v ní 18 soukeníků. Původ názvu této čtvrti – v naší vlasti častého – se dá snadno zdůvodnit: při jejím vzniku šlo o „nově osazenou”, to jest založenou osadu, jak také potvrzuje i dřívější
její německý název Neugestifte Gasse.

Plačkov

Plačkov – tato část byla zemědělským předměstím Holešova. Podle pověsti se zde usadili lidé odněkud ze Zdražilovska. Jejich obec byla pronásledována pohromami a proto ji s pláčem opustili a usadili se právě za hradbami města. Plačkov je také spojen s holešovským obrem Josefem Drásalem, který zde žil.

náměstí Svobody

Bývalé Malé náměstí v židovské části Holešova, kde původně stála Nová Synagoga.

Na Privátce

Dnešní ulice BARTOŠOVA dříve nazývána Privátkou, protože to byla soukromá (privátní) cesta od Palackého ulice do Gretzrory košťárny.

vojenská kasárna – Vyšší policejní škola a Střední policejní škola MV ČR

Byly budovány na základě rozhodnutí vlády ČSR a nejvyšší rady obrany státu v letech 1936 až 1938 jako vojenská kasárna pro potřeby Hraničářského praporu. Více k historii zde.

zpět na rozcestník pohlednic

zpět na úvod nahoru

hostuje u blueboard hostingu
pracuje na redakčním systému Wordpress
vytvořil Ladislav Drábek © 2006 - 2024

dále zde najdete (nevím kudy kam - Mapa webu):